Narcizo meilė
“Numatoma, tačiau vistiek netikėta ir gniuždanti narcizo meilė susideda iš trijų ciklo dalių: sudievinimas, sumenkinimas ir atsikratymas.
Šie santykiai prasideda kaip dangus žemėje, bet baigiasi ten, kur… blogiau nei pragare.
Kai narcizas nusižiūri tinkamą auką savo galios, kontrolės ir savęs patenkinimo žaidimams, prasideda pirma – sudievinimo – ciklo dalis. Jūs manote, kad prasidėjo jaudinanti, romantiška istorija, kad jūs sutikote savo gyvenimo meilę. Tai, kas iš tiesų prasidėjo – tai… žaidimas, kuriame jūs garantuotai pralaimėsite. Žaidimo tikslas: jis arba ji įgaus kontrolę, suluošins jus emociškai ir dvasiškai, pasiims iš jūsų viską, ką panorės, ir paliks emocinius griuvėsius.
Narcizas lepins jus dėmesiu, žavėjimusi, pagyromis ir kitomis slaptomis emocinės manipuliacijos technikomis. Tam, kad gautų tai, ko nori, narcizas yra pasirengęs pasakyti bet ką. Jis yra patologinis melagis. O viskas, ko jis nori šiuo momentu – tai laimėti aukos meilę ir pasitikėjimą. Jos arba jo demonstruojama “mylinti asmenybė” yra visiškai padirbta. Nepasant to, jūs patikėsite, kad jis yra jūsų siela dvynė, nes jis sugebės pateikti save kaip tobulą partnerį.
Ši fazė dar kai kada vadinama meilės bombardavimu. Manipuliatorius tiek stengsis visais įmanomais būdais apiberti savo auką meilės ir susižavėjimo įrodymais, kad jai nebus laiko net įkvėpti oro. Su nusižiūrėti žmogumi jie praleis labai daug laiko, inicijuos dažnus kontaktus. Daugybę kartų pasakys tokius žodžius, kaip jie myli, kaip jie žavisi jumis, kokius didelius išgyvena jausmus jūsų atžvilgiu, kokio jūs nuostabaus būdo, kiek jūs daug turite bendro ir kokie jūs abu laimingi, kad atradote vienas kitą. Būsite įsitikinę, kad tai – geriausias dalykas, kuris jums nutiko jūsų gyvenime. Net neįtarsite, kad jumis žaidžiama. Manipuliatorius netgi gali pasakyti kažką tokio, kaip “aš tikiu, kad mes esam giminingos sielos” ir “argi tai nenuostabu?” arba sakyti, kad jūs greičiausiai buvote kartu dar praeitame gyvenime.
Narcizas yra nepajėgus užmegzti santykių su kitu žmogumi. Tačiau jis labai gerai moka pasiekti, kad kitas žmogus prisirištų prie jo. Tai vadinamas psichopatinis prisirišimas. Visa idealizavimo fazė yra klastotė, kurią psichopatas sukuria tikslingai tam, kad auka prie jo prisirištų, taptų jam prieinama, pažeidžiama ir tam, kad po to jis galėtų ja manipuliuoti ir emociškai išnaudoti.
Iš tiesų, jis ar ji niekada nemanė, kad esate nuostabus žmogus. Jūs tiesiog buvote siekiamas objektas, kuris tinkamas panaudoti, pažeminti ir išmesti. Jis niekada iš tiesų jumis nesidomėjo, jis norėjo paveržti jūsų kontrolės galią, galėti jumis manipuliuoti, įskaudinti jus ir atimti iš jūsų tai, ko jam ar jai reikėjo. Kaip matote, jo tikrieji interesai buvo labai paviršutiniški ir orientuoti į neilgą laikotarpį, o po to jis nusižiūri naują žmogų tų pačių žaidimų malonumams. Blogiausia yra tai, kad kai tai atsitinka, jūs jau siejate savo planus, lūkesčius, viltis ir svajones su šiuo žmogumi.”
Tobulas medaus mėnuo tęsis tol, kol psichopatui nepradės darytis nuobodu (o jam pradės darytis nuobodu tuomet, kai pajaus, kad užkibote). Nuo šio momento jam nebelieka motyvacijos ilgiau slėpti savo tikrąją prigimtį. Taigi, prasideda antra ciklo dalis – nuvertinimas. Jūs tikėjote, kad esato jo gyvenimo centrinė ašis, bet staiga pajuntate, kaip jis ima tolti. Psichopatai turi gerus dozavimo įgūdžius. T.y. atmatuojant jums tik tiek dėmesio ir patvirtinimo, kiek užtenka tam, kad išliktumėt ant jo kabliuko. Žaidimas pasikeitė – dabar jis duoda tik tiek dėmesio, kad neprarastų jūsų ir ne daugiau, pamažu stumdamas tą ribą tolyn, tuo pačiu nuolatos ir sistemingai nuvertindamas jus ir versdamas jaustis vis blogiau ir blogiau. Net nepastebėsite, kaip toleruosite vis blogėjantį elgesį su jumis, o tai sistemingai naikins jūsų savigarbą.
Kuo rečiau jums numetami meilės trupiniai, tuo labiau priklausoma jūs tampate. Jūs tampate lengvai valdoma, kaip žiurkė narvelyje.
Kuo mažiau jūsų santykiai kelia jaudulį psichopatui, tuo labiau jis jus nuvertins. Jūs pasiliekate su juo tik todėl, kad jis jau įtakojo jūsų blogesnį manymą apie save ir priratote prie daug blogesnio elgesio su savimi ir jūs nenutraukiate ryšio tik todėl, kad vis dar laikotės įsikibę į prisiminimus iš pirmos fazės. Bijodami tai visiškai prarasti, jūs pereinate prie realybės neigimo ir toleruojate vis blogėjantį elgesį su jumis. Jūs patirsite kognityvinį disonansą tais momentais, kai racionalusis jūsų protas suvoks tiesą apie jūsų partnerį, tačiau tuojau pat įsijungs neigimo mechanizmas, galvoje mintys šokinės ir atsimušinės viena nuo kitos, kai bandysite suvokti, kasgi čia vis dėlto vyksta.
Nuvertinimo stadijoje prieš jus bus naudojama slaptų manipuliavimo technikų tam, kad išliktumėt kontroliuojama, kad abejotumėt savimi, kad toleruotumėt blogėjantį elgesį su jumis ir kad tikėtumėt melu. Pasiskaitykite apie manipuliacines taktikas tam, kad mokėtumėt jas geriau atpažinti. Niekas nėra nuo to apsaugotas, ypač kai kalbama apie tokius stiprius jausmus kaip meilė.
Kadangi jūsų pasitikėjimas savimi buvo taip stipriai sudirbtas, jūs save kaltinate, kad esate nepakamai jam gera arba dėl to, kad jis susirado kitą moterį. Jis neprisiima atsakomybės už savo elgesį ir dėl visko, įskaitant ir dėl šių santykių problemų, kaltina jus.
Toje būsenoje, prie kurios jus privedė, jūs visu tuo tikite.
“Viskas, ką gali pasiūlyti šie nuo pradžios iki pabaigos apsimestiniai santykiai, yra nuodinga dirbtinės meilės ir emocinio išnaudojimo kompbinacija. Čia sukonstruotas psichopatinis prisirišimas, paremtas apgavyste ir manipuliacija. Jūs jį palaikote tik aukodami save ir neigdami realybę.”
Claudia Moscovici, psychopathyawareness.wordpress.com
Auka, jau pripratusi prie nuolatinės sraunios meilės upės, pasijunta tiesiog šokiruota, kas čia nutiko. Jau pamilusi narciją, ir jau tapusi priklausoma nuo jo meilės kupino elgesio, nori kuo greičiau atstatyti taip staigiai pasikeitusią situaciją ir atmosferą, atgautų ankstesnį meilų ir dėmesio kupiną partnerio elgesį.
Narcizo elgesys, jos desperatiškas noras “atsukti laikrodį” ir atstatyti meilę, sukuria partnerės galvoje iliuziją, kad jei tik ji labiau pasistengtų elgtis taip, kaip nori narcizas, jis vėl taptų tuo mielu mylinčiu vyru, kuris dievina savo moterį. Susikuria iliuzija, kad ji kalta dėl susiklosčiusios situacijos. Kad tai ji turi pasitempti, labiau pasistengti.
Auka stengiasi. Laikinai atgaunama apgaulinga kontrolė, narcizas vėl suvaidina mylinčiojo rolės epizodą, tačiau ciklas kartojasi.Tendencija, deja, yra tokia, kad meilės periodai trumpėja ir sausėja, o agresijos, nuvertinimo, paniekinimo, atstūmimo epizodai dažnėja, ilgėja ir sunkėja. Agresija jų metu darosi vis labiau išreikšta, gali nuo emocinės pereiti prie smurto.
Nepriklausomai nuo to, ar auka stengiasi, narcizas duoda jai suprasti, kad stengiasi nepakankamai ir baudžia sekančia nuvertinimo banga. Nuvertinimas ir atstūmimas su laiku pereina į tokį lygį, kad narcizas gali ilgai, net kokį mėnesį, elgtis taip, tarsi jo partnerė neegzistuoja. Arba jam nieko nereiškia. Gali partnerę palikti, pvz. išsikraustyti arba susirasti meilužę.
Jei įvyko esminis konfliktas, narcizas gali nutraukti santykius juos nukirsdamas, ir nuo tos pačios akimirkos absoliučiai nebendrauti, nepasakyti nei vieno žodžio ir elgtis, tarsi partnerė niekada neegzistavo. Tai gali tęstis dienomis, savaitėmis, mėnesiais ar dešimtmečiais.
Tačiau narcizas, kad ir kaip stengiasi nuvertinti ir atstumti auką, iš tiesų siekia ją kontroliuoti, ir todėl visuomet stengiasi pasilikti grįžimo prie aukos galimybę. Pvz., gali gyventi daug metų kitoje šalyje su kita moterimi, tačiau nesutikti oficialiai išsiskirti. Tam, kad iškilus problemoms su kita moterimi, vėl galėtų pasijungti prie seno energijos šaltinio. Nes narcizas negali būti vienas. Tad nei jeigu auka buvo nurašyta kelis dešimtmečius, vieną dieną narcizas gali vėl atsirasti iš niekur nieko, nukristi tarsi iš medžio ir vėl įsiveržti į jūsų gyvenimą naujam ratui. Jam tai yra taip paprasta, kaip prisiminti spintoj nukištą seniai nenaudotą daiktą, nupūsti dulkes ir vėl pradėt naudotis.Claudia Moscovici, psychopathyawareness.wordpress.com
ir
https://manotikrasgyvenimas.wordpress.com/2015/07/25/psichopatiska-meile-nuvertinimas-ii-dalis/
Komentarai
Rašyti komentarą